Pavlína Dytrychová - Jóga Shala Vilémov 

Jóga a ajurvéda vhodná pro letní období


V létě vnímáme pocit lehkosti, svobody, síly. To, co nemůžeme stihnout v průběhu roku, stihneme za krátkou dobu v létě. Jsme plní energie. V letních měsících jsme nejaktivnější, sportujeme více než v jiných ročních období, více jezdíme na kole, chodíme běhat, děláme turistiku, cestujeme. Naše mysl je více akční. V tomto období převládá energie jang – sluneční energie, mužská energie, aktivita, radost, světlost. Jang se často spojuje se symbolem ohně a větru.

Jedním z principů ajurvédy je být v souladu s ročním období. U každého z nás převládá dominantní doša. Jedni mohou na sobě sledovat, že nemají studené nohy a ruce, druzí mohou naopak vyhledávat klimatizované místnosti, protože nemohou dýchat.

A jaká jsou ajurvédská doporučení pro toto období?

Vstávat se sluncem, což je v tomto období velmi brzy. Na druhou stranu bychom neměli chodit spát ale velmi pozdě. Narušovalo by to v některých došách neklid zejména u váty a pitty. Vyhýbat bychom se měli náročným aktivitám, pokud bude horko, a to v době mezi 11 – 14h. Pro toto období se doporučuje i abhjanga masáž, v létě je fajn použít kokosový olej, mírně ochlazuje. Nezapomínejme na očistu nosu – džala néti, očistu jazyka a zubů. Po noci se z těla vyplavují škodlivé látky, které ulpívají na jazyku. Pomocí škrabky odstraníme povlak na jazyku. Zuby čistíme klasickým způsobem. Použijeme sezamový či kokosový olej (kokosový olej v létě) ke kloktání a převalování v ústech po dobu až 15 minut. Posilujeme tím zuby, dásně, zlepšujeme dech. Teplá voda s citrónem pomáhá k očistě a k ozdravení organismu. Ráno na lačno vypít sklenici vody s citronem nebo limetou. Podporuje trávení. Zlepšuje imunitní systém, vyrovnává pH. 

V létě dáváme přirozeně přednost lehkým jídlům. Porce jsou menší a jídlo je většinou dobře a rychle stravitelné. Takové jídlo dokáže udržovat v harmonii náš trávicí oheň. Léto patří oblíbeným „grilovačkám“. Vím, že je to někdy těžké, ale snažme se vyhnout přejídání, předejdeme pocitům vyčerpání, těžkosti a únavy. 

Typickou chutí je sladká, hořká a trpká. Nyní všude koupíme čerstvé ovoce, které je přirozeně sladké – jahody, borůvky, maliny, ostružiny, třešně atd. Na trzích můžeme najít čerstvě vypěstovanou zeleninu – chřest, brokolice, kapusta, květák, celer, okurka, saláty, brambory, cuketa, atd.  V tomto období si dopřáváme i mléčné výrobky např. tvaroh, jogurt, zmrzlinu. Jídlo může být v tomto období chladné, ne však ledové. Z masa si vybírejme méně masné, lehce stravitelné – ryby, drůbež. Mezi vhodná koření jsou doporučována – bazalka, kardamom, koriandr, fenykl, máta, limetka, petržel.

V letním období se doporučuje pít vodu pokojové teploty s kousky citronu nebo limetky. Neměli bychom zapomínat, že není dobré pít ledové nápoje, narušují a tlumí náš trávicí oheň. Pro snížení vnitřní teploty volíme odvar z římského kmínu, fenyklu, koriandru, též je vhodný pro podporu trávení a zklidnění mysli. Lahodným nápojem je sladké indické jogurtové lasí.

V tomto období jsme nejaktivnější a chce se nám přirozeně sportovat, musíme být však opatrní, abychom si naše tělo nepřehřáli, nejlepší je zařadit lekce brzy ráno. Někdy méně je více. Nezařazujeme příliš silové aktivity. Veďme lekce v rytmu našeho dechu, pomalé plynulé pohyby, klidný udždžájí dech, bude harmonizovat vnitřní teplo. Pro léto je ideální pozdrav měsíci. Je velmi jemný. Vhodné jsou záklony – pozice královského holuba, mostu, velblouda, tanečníka.  Ásany, které otevírají srdce, plíce, lymfatický kmen. Zařazujeme balanční pozice – pozice půlměsíce.  

A moje doporučení - nechme se nést hlasem svého srdce, vnímejme se a naslouchejme si.