Pavlína Dytrychová - Jóga Shala Vilémov 

Ásana kočka/kráva Marjaryasana/Bitilasana cat/cow

Pozice kočka/ kráva – Marjaryasana/Bitilasana – cat/cow je velice příjemná ásana dvou pozic praktikovaných společně pro získání pružnosti páteře a zároveň pro její zahřátí.

Páteř představuje centrální kanál, kterým mozek ovlivňuje tělo, řídí pohyb a funkci orgánů. Souhra bránice a pánevního dna. Když dech synchronizujeme s pohybem, pomůže nám prohlubovat větší koncentraci vnímání sebe sama a budovat vnitřní sílu.

Ásana nám pomáhá napravit držení těla. Je jednoduchá a je jednou z nejoblíbenějších pozic. Zařazuji ji na každé lekci jógy. Protahuje a zahřívá záda, trup, krk. Jemně stimuluje břišní orgány, ledviny a nadledvinky. Posiluje bříško, paže, hýždě, zapojeny jsou i stehenní svaly. Při pravidelném praktikování dochází předcházení bolestem zad.

Uvolňuje stres a zklidňuje mysl. Odstraňuje energetické blokády a posiluje nervový systém. Pozice energetizuje a uvolňuje negativitu. 

Do pozice kočka/ kráva – Marjaryasana/Bitilasana – cat/cow se postavíme na kolena a dlaně s nataženýma rukama. Zápěstí pod ramena, kolena přímo pod kyčle. Dlaně zatlačíme jemně do podložky tak, aby lopatky byly roztaženy. Při nádechu se podíváme dopředu a co nejvíce vzhůru, pomyslně tam, kde přechází stěna ve strop, ale jen do takové výše, jak nám to krční páteř dovolí, otevřeme hrudník. Nádech vedeme od kostrče ke koruně hlavy. Naše páteř se stává delší a pružnější. Při výdechu se zakulatí páteř, žebra vtáhneme do bříška a bříško tlačíme proti bedrům, přirozeně aktivní pánevní dno, kdy stáhneme kostrč pod sebe a pánev nakloníme dozadu. Cítíme sílu, odvahu a stabilitu.

Pokud by nás bolelo zápěstí přejdeme na předloktí. Pokud nás bolí kolena, vypodložíme si je dekou.

Z pozice kočka/ kráva – Marjaryasana/Bitilasana – cat/cow můžeme tvořit různé varianty, které uvolňují naše ramenní a kyčelní klouby nebo posilují střed těla. Pozice může být prováděna jako součást zahřívací sekvence, relaxační sekvence, nebo jako cvičení k prevenci bolesti zad. Důležité je celou dobu po praktikování ásany naslouchat si. Pozorovat svůj dech, ten nám řekne, do jak obtížné alternativy v ásaně můžeme zajít. Každý pohyb se provádí ve spojení s nádechem a výdechem.

Pro někoho může být praktikování této ásany obtížené. Alternativou může být provádění pozice na židli. Posadíme se na židli s nohama na podlaze a rukama na kolenou. Několikrát se nadechneme, abychom se dostali do polohy s rameny nad boky a prodlouženou páteří. Nadechneme se, otevřeme hrudník, lopatky k sobě, pohled mírně tam, kde přechází stěna ve strop, zakloníme pánev dozadu, jako kdybychom chtěli zdůraznit konec kostrče. Vydechneme. Zakulatí se nám páteř, žebra vtáhneme do bříška a bříško tlačíme proti bedrům, přirozeně aktivní pánevní dno, kdy stáhneme kostrč pod sebe a pánev nakloníme dozadu.