Pavlína Dytrychová - Jóga Shala Vilémov 

Jóga a ajurvéda vhodná pro jarní období

Jaro je přirozeným obdobím očisty těla i duše. V tomto období se můžeme lehce zbavit přebytečných kil, které jsme přibrali přes zimu a zbavit se toxinu v našem těle.

Tento čas nás vybízí, abychom se věnovali lymfatickému systému, podpoře činnosti trávicího traktu. Podpoře přirozené očistě jater a síle Ágní. Důležité je, abychom nechali naše tělo projít přirozeným procesem. Po jarní očistě se opět budeme cítit plní energie. 

Na jaře už nemáme chuť na těžká, hutná jídla. Již vyřazujeme postupně z jídelníčku těžká masa – vepřové, hovězí, kachní. Ze zeleniny a ovoce to jsou především dýně, sladké brambory, fíky, datle. Je vhodné omezit mléčné a sójové výrobky, pečivo, ořechy. Vyřazujeme mražená a smažená jídla. Většinou jsou to potraviny, které by v tomto období nebyly, jíž k dispozici. Naopak nyní budou k dostání ředkvičky, microgreens, brokolice, květák, chřest, řapíkatý celer, pórek, kapusta, pampeliškové listy, polníček. Z ovoce zařazujeme jahody, maliny, třešně, borůvky. Zařazujeme vařené obiloviny, luštěniny, dýňová a slunečnicová semínka. Pokud jíte maso, vhodné jsou čerstvé ryby, králík, drůbež, vajíčka.  Mezi typicky očistné ajurvédské jídlo patří Khičrí. Základem je rýže a fazolky mug dal. Tento pokrm můžete obměňovat kořením, zeleninou, dobou varu, semínky. 

Pro toto období je důležité zvýšit pitný režim. Tělo zbavíme toxinů, když budeme pít vlažnou vodu po celý den. Po probuzení jí můžeme ochutit citrónem, limetou, medem. Nastartujeme náš trávicí systém. Podpořit očistu můžeme  i pitím CCF čaj. 

Typické pro jaro jsou chutě hořká, trpká, kyselá, přirozeně pomáhají k jarní očistě jater. V tomto období jsou vhodná všechna koření. Jarní očistu a trávicí systém podpoříme kurkumou, zázvorem, trikatou, triphalou, koriandrem, fenyklem, hořčičnými semínky. 

Na jaře je vhodná jakákoliv aktivita, která pomáhá stimulovat lymfatický systém, krevní oběh, zahřívá vnitřní orgány. V tomto období provádíme ásany, které jsou vhodné k očistě plic, stimulaci jater a střev. Zařadíme pozice, které nás prohřívají – žabí krije, dech radosti, více opakování pozdravů slunci. Mezi další vhodné ásany můžeme zařadit – pozice v půlměsíci, obráceném trojúhelníku, obrácený poloviční trojúhelník, bojovníku 1. jsou to pozice rotační, které masírují a prohřívají vnitřní orgány. Zařazujeme též pozice, které nám více otevřou hrudník – pozice kobry, pes hlavou nahoru, velblouda, luku, ryby. 

Každý den se na malou chvilku zastavme a zhluboka dýchejme. Odreagujeme se od stresu a všech povinností. Zvolme si dechové techniky, které nás zahřívají bhastrika, súrja bhédana, očistnou techniku kapálabháti, řadící se do dechových technik. Meditujme. Věnujme se například meditaci v pohybu pranam, józe nidře.