Lymfatický systém je složitá síť cév, uzlin a orgánů, která hraje důležitou roli v imunitním systému a odstraňování odpadních látek z těla.
Hlavní složky lymfatického systému:
Lymfatické cévy – podobají se žilám, ale vedou lymfu, čirou tekutinu obsahující bílé krvinky, bílkoviny a odpadní látky. Tyto cévy transportují lymfu z tkání zpět do krevního oběhu.
Lymfatické uzliny – malé fazolovité útvary rozmístěné po celém těle, zejména v oblasti krku, podpaží a třísel. Filtrují lymfu a zachycují bakterie, viry a další cizorodé částice. Bílé krvinky zde pomáhají bojovat proti infekcím.
Slezina – největší orgán lymfatického systému, nachází se v levé části břišní dutiny pod bránicí. Pomáhá filtrovat krev, odstraňuje staré červené krvinky a produkuje protilátky.
Brzlík – nachází se za hrudní kostí a je důležitý pro vývoj T-lymfocytů, které hrají klíčovou roli v imunitní obraně.
Mandle – nacházejí se v krku a fungují jako první obranná linie proti patogenům vstupujícím do těla dýchacími cestami.
Peyerovy plaky – nacházejí se ve stěně tenkého střeva a pomáhají chránit před škodlivými mikroorganismy v trávicím systému.
Hrudní mízovod – největší lymfatická céva, která odvádí lymfu z dolní části těla a levé horní části těla zpět do krevního oběhu.
Funkce lymfatického systému:
Odvod nadbytečné tekutiny z tkání zpět do krevního oběhu.
Filtrace a odstranění toxinů, bakterií a virů pomocí lymfatických uzlin.
Podpora imunitního systému produkcí bílých krvinek a protilátek.
Transport tuků a živin ze střev do krve.
Pokud je lymfatický systém přetížený nebo poškozený, může docházet k otokům, snížené imunitě nebo chronickým infekcím. Proto je důležité podporovat jeho správnou funkci zdravou stravou, pohybem a dostatečnou hydratací.