Pavlína Dytrychová - Jóga Shala Vilémov 

Uvolnění a posílení kyčelních kloubů

Někdy se cítíme omezeni v pohybu, cítíme bolest v bedrech, kulháme, máme pocit, že naše kyčle jsou zatuhlé. Někdy zase potlačujeme své emoce, strach, úzkost, vztek, smutek. Potlačované emoce se kumulují právě v této oblasti. Jóga může být pro nás skvělým pomocníkem, jak uvolnit a posílit kyčelní klouby. 

Kyčelní kloub je jeden z nejdůležitějších kloubů v našem těle. Je tvořen hlavicí stehenní kosti a kloubní jamkou pánevní kosti. Spojení dolní končetiny a pánve. Kyčelní kloub je zodpovědný za stabilitu, udržení rovnováhy, pohyblivost mezi trupem a dolními končetinami a za přenášení síly. Jaký bude rozsah v kyčelním kloubu, je dán velikostí stehenní kosti, svaly, šlachami a vazy. Jde o kloub kulovitý, omezený, nejpevnější kloub lidského těla. Kloub je krytý pouzdrem. V pouzdře se tvoří maz, který snižuje tření a má význam ve výživě chrupavky. Celé pouzdro je obklopeno vazy, které zvyšují stabilitu kloubu. Vše drží při sobě pomocí bedro kyčelního svalu, ten začíná na bederních obratlích a upíná se z přední strany pánve – spojuje dolní končetinu s trupem. Díky němu můžeme přitahovat dolní končetiny k trupu, můžeme se předklánět, provádět rotace trupu a být napřímení.

Obr. Kyčelní kloub (zdroj: bonesmart.org)

Abychom zůstali fit, je fajn dodržovat zásady typu: udržovat si správnou váhu, dbát na to, abychom měli v jídelníčku dostatek vitamínů, vitamín C podporuje tvorbu kolagenu a má protizánětlivé účinky (kostní vývary a vařená zelenina), pít dostatek tekutin (především vody), vybírat si sporty, kde nedochází k velkému zatěžování kloubů: plavání, cyklistika, procházky, zpevnit svaly kolem kloubu – vhodná je jóga, pilates. 

Omezený rozsah pohybu v kloubu vede ke zkrácení svalů, tudíž svaly přestávají být silné a pružné. Čím větší rozsah pohybu v kloubu, tím větší povrch chrupavky je vyživován a udržován ve zdraví. Pokud je kyčelní kloub dobře pohyblivý, nebude se přenášet zátěž na jiné oblasti těla, jako jsou např. spodní záda, kolena, kotníky.

Z jógy na začátek doporučuji prohřát tělo pomocí pozdravu slunce, abychom mohli kyčle postupně uvolňovat a posilovat. Pak můžeme postupně zařazovat jednodušší varianty jednotlivých ásan např. Anjanejásana – nízký výpad, Virabhadsana I. – bojovník,Triikonasana – trojúhelník, pozice blaženosti – Supta Baddha Konasana, následně zařadit i různé variace z nich a postupně přecházet k těžším ásanam např. Gómukhásana – pozice krávy, Eka Pada Rajakapotasana – pozice holubího krále, pozice bohyně - Utkata Konásana, které nám pomohou posílit a uvolnit kyčle.